מה זה BI ?

בינה עסקית (Business Intelligence) הוא תחום מרכזי בטכנולוגיית המידע, שמטרתו, תכנון ופיתוח של מערכות מידע היכולות לסייע לארגונים, חברות ועסקים בכל סדר גודל, להפיק את המיטב מהמידע העסקי השוטף העומד לרשותם.

בעמוד שלפניכם, תוכלו למצוא מידע מעמיק בתחום הבינה העסקית וסוגי מערכות BI העומדות לרשות בעלי ארגונים, חברות ועסקים.

מה זה BI

תוכן עניינים

מהי בינה עסקית וכיצד הטכנולוגיה בעצם עובדת?

תחום ה-BI (בינה עסקית) הוא אחד מתחומי טכנולוגית המידע המבוקשים ביותר במהלך העשורים האחרונים, וזאת לנוכח הגידול המשמעותי במידע (דאטה) המצטבר ונאגר במערכות הממוחשבות בהן נעשה שימוש בכל ארגון, חברה או בית עסק. תחום זה, אומנם החל להתפתח כבר באמצע המאה הקודמת עם הופעתם של המחשבים הראשונים, אך רק בתחילת שנות ה-90 של המאה החולפת, החל להיעשות שימוש במושג BI כתחום המאגד בתוכו את כל האפשרויות לתכנון מערכות המסייעות לארגונים וחברות גדולות להפיק את המידע הנחוץ מבחינה עסקית מתוך מכלול נתוני המידע הנצברים במערכות הממוחשבות השונות. כאשר מדברים על הטכנולוגיה העומדת מאחורי המושג BI, מדברים למעשה על מערכות BI המסוגלות לספק את כל המידע העסקי הממוחשב, ובתוך כך, לאתר דפוסים שונים הקשורים לניהול הארגון ולייצר דוחות מבוססי מידע, וכל זאת ככלי עזר לצורך קבלת החלטות ניהוליות ועסקיות.

מה זה מערכת BI?

מערכות BI הן למעשה מוצרי בינה עסקית המשלבות בתוכן מספר פונקציות טכנולוגיות שהמרכזיות בהן כוללות:

  •  DATE MINING (כריית מידע)
  •  ONLINE ANALYTICAL PROCESSING (עיבוד אנליטי מקוון)
  •  BUSINESS PERFOMANCE MANAGEMENT (ניהול ביצועים עסקיים)
  •  BENCHMARKING (מידוד)
  •  PREDICTIVE ANALYTICS (חיזוי אנליטי)

מה חשוב לדעת על מערכות BI?

כל מערכת בינה עסקית (BI), היא למעשה מערכת המשלבת בין יכולות ממוחשבות לתובנה האנושית, כאשר כל פעולות המערכות המופיעות לעיל, נועדו לספק תובנות מבוססות דאטה, שיאפשרו לבעלי החברה, הארגון ובית העסק, העושים שימוש במערכות ה-BI, לקבלת את התובנה העסקית הנכונה עבורם.

מערכת ה-BI מסוגלת לכרות מידע ולעבד מידע ממגוון רחב של מקורות מידע במקביל, וביניהם, מקורות מידע ממוחשבות פנים ארגוניות (לרבות, מערכות ניהול משאבי אנוש, מערכות ניהול קשרי לקוחות וכו), וזאת לצד מקורות חוץ ארגוניות, וביניהם, פורטלים, אתרי אינטרנט שונים, רשתות חברתיות ועוד.

למה צריך מערכת BI?

השימוש במערכות BI נועד לאפשר לכל ארגון, חברה או בית עסק העושה בו שימוש, להפיק את המיטב מהמידע הממוחשב העומד לרשותו, באופן כזה, שהמידע יסייע מבחינה עסקית ויאפשר יצירה של מנגנון קבלת החלטות המבוסס על נתוני מידע. בנקודה זו, חשוב לציין שמערכות ה-BI המשווקות כיום לקהל העסקי באמצעות כלי bi כאלו ואחרים, נועדו בין היתר לאפשר לכל חברה, ארגון ובית עסק, להגיע להתאמה בין צרכי הארגון לבין מערכות המידע העומדות לרשותכן, וכל זאת ללא צורך בתיווך של מומחה מחשוב.

חשוב לציין שהשימוש הנפוץ ביותר בכל תוכנת bi או כל סוג כזה של מערכת בינה עסקית, נועד לצרכי קבלת מידע בעל משמעויות עסקיות כאלו ואחרות ולצרכי מחקר וניתוח של מהלכים עסקיים. כמו כן, חברות ועסקים רבים עושים שימוש במערכות ה-BI לצרכי תכנון מהלכים עסקיים תוך חיזוי אנליטי של המידע.

מהו BI

כיצד מערכת BI מציגה בסיס נתונים אחיד?

את כל נתוני המידע (דאטה) אותם "לוכדת" מערכת ה-BI ממקורות שונים שהוגדרו לה מראש, המערכת מציגה באמצעים ויזואליים שונים, וביניהם, תרשימים, גרפים, טבלאות וכדומה, וזאת לצד כלים חזותיים נוספים המצויים באופן מובנה בתוך המערכת בהתאם לסוג המערכת בה בחרתם לעשות שימוש. בנקודה זו נציין שהכוח המרכזי של השימוש במערכות BI טמון בעובדה שהמידע המוצג למשתמשי המערכת הוא המידע העדכני ביותר היודע להתעדכן גם בזמן אמת.

אלו דוחות ניתן להפיק ממערכות ה-BI ?

במערכות BI , עומדות לרשותכן חלופות שונות לצורך הצגת נתוני המידע הרלוונטיים לכם, כאשר חלק מאמצעי ההצגה מבוססים על לוח מחוונים (דשבורד) מובנה במסך המערכת וחלק על האפשרות להנפקת דוחות שונים מתוך המערכת.

הדשבורד המובנה במערכות BI השונות, משלב בתוכו מגוון תוספי תצוגה, לרבות, טבלאות, גרפים, קצבי אקסל, קבצי פאוור פוינט ועוד. כמו כן, ניתן להפיק דוחות שונים בהתאם להגדרה שנקבעה מראש בכל הנוגע להיצע התצוגה שלהן, כאשר מבנה הדו"ח יכול להיות מורכב מטבלה, תרשים, גרף או כל דרך אחרת להבלטת המידע בהתאם להגדרה. במערכות BI חדישות יותר, עומדת לרשותכם האפשרות לייצר מגוון רחב של דוחות המבוססים על בסיס דרכי ההצגה של הדשבורד הקיים במערכת, כאשר הנפקת הדוחות יכולה להיות מותאמת אישית לצרכי האדם המנפיק את הדוח, כאשר הוא בוחר את שדות הדו"ח, את אופן התוגה וכדומה.

סוג נוסף של דוחות אותם ניתן לייצר באמצעות מערכות BI, כולל דיווחים אנליטיים, שבדומה להודעות "פוש", גם אותם ניתן לייצר כדוחות חדשותיות בהתאם לגדרות שונות שנקבעו מראש, לרבות, הודעות על חריגה מתקציב, הודעה על מוצר שלא קיים במלאי, הודעה על מכירה של מוצר כזה או אחר ומגוון רחב של סוגי הודעות אותן ניתן לשלב בתוך המערכת בשלב האפיון שלה.

כיצד המערכת יכולה להפעיל אינטגרציה במכשירי מובייל ומערכות אחרות?

מערכות BI מתממשקות כיום לשתי תשתיות מרכזיות, הראשונה היא תשתית ענן המבוססת על אפליקציית SASS, והשנייה, חיבור מוצפן למכשירי מובייל שונים, וביניהם, טלפונים חכמים, טאבלטים, מסופונים רשתיים וכדומה. באופן זה, ניתן ליצור רציפות שימוש במערכות ה-BI מכל מקום ובכל רגע נתון, כאשר התנאי היחידי הוא חיבור לרשת האינטרנט. מעבר לכך, חשוב לציין שמערכות ה-BI ניתנות להתממשקות גם לפלטפורמות אינטרנטיות נוספות, אך הדבר מחייב רמת אבטחה גבוהה בתחום אבטחת המידע.

מערכת BI - אינטגרציה במכשירי מובייל

חשיבות רמת האבטחה במערכות BI

כאחת ממערכות המידע החשובות ביותר, כל מערכת בינה עסקית, חייבת להיות מבוססת על רמה גבוהה של אבטחת מידע. בשלב זה נציין כי העובדה שמערכות ה-BI מתממשקות לטכנולוגיית המחשוב בענן, מסייעת רבות לצרכי הגנת המידע, וזאת לנוכח הפעילות הענפה של חברות הענן השונות לספק לקהל המשתמשים בשירותיהם את הגישה המוצפנת ביותר המגנה על המידע הרלוונטי לגביהם.

הטמעת מערכות BI – מה חשוב לדעת?

כיום, תוכלו ליהנות מהיצע הולך וגדל של מוצרי BI המאפשרים לכל ארגון, חברה או בית עסק, לבחור את כלי ה-BI הנחוצים לו, ואף להתאים את השימוש במוצרי ה-BI השונים בהתאם לכל צרכי הארגון, החברה ובית העסק. הטמעת מערכת BI מתאפשרת בין היתר באמצעות תוכנת bi המתממשקת באופן ישיר אל מול כל מקורות המידע ו/או מחסני הדאטה הקיימים במערכות המחשוב של הארגון, החברה או בית העסק. באופן זה, ניתן לקצר באופן משמעותי את תהליך ההטמעה ואף לקצר באופן משמעותי גם את תהליך בניית המודלים הנחוצים למשתמשים וגם את צרכי התחזוקה השוטפת של המערכת. תוכנת bi היא למעשה מערכת BI לכל דבר ועניין, המאפשרת למעשה הצגה, תחקור וניתוח של נתוני המידע ממספר בלתי מוגבל של מקורות מידע, והכול בתוכנה מרכזית אחת עם מסך ייעודי המרכז בתוכו את כל המידע הזורם לתוך המערכת בזמן אמת.

בינה עסקית

מה הן המטרות הסופיות של מערכות ה – BI ?

השימוש בכל סוג כזה או אחר של מערכות BI, נועד לאפשר למקבלי ההחלטות בארגון, בחברה או בבית העסק, לתחזק את כל נתוני המידע, להפיק דוחות בנושאים עסקיים הרלוונטיים לגביהם, ובתוך כך, לייעל את תהליך קבלת ההחלטות ולבסס אותו על נתוני מידע בעלי חשיבות עסקית עצומה. כיום, בכל הסקטורים העסקיים קיימת מודעות גבוהה לחשיבות השימוש במערכות BI כאמצעי ליצירת מנגנון יעיל לצורך קבלת החלטות, כאשר אפשרויות החיזוי של המערכות השונות (בהתבסס על נתוני מידע), מסייעות רבות גם לתהליך קבלת ההחלטות עצמו וגם לתהליכי פיתוח עסקי. באמצעות מערכות ה-BI, ניתן להפיק דוחות בנושאים עסקיים שונים, לרבות, מגמות עסקית, רווחיות, מכירות, נושאי תקציב ועמידה ביעדים, ניהול קשרי הלקוחות, ניהול מלאי ומחסנים ועוד נושאים עסקיים רבים ומגוונים הניתנים להתאמה מלאה לצרכי בית העסק, הארגון או החברה העושה בהם שימוש.

מה הן העלויות הנפוצות של מערכות ה – BI

העלות הכוללת של מערכת BI היא פועל יוצא של היקף השימושים והמשתמשים במערכת, כאשר העלות כוללת בתוכה התקנת תשתיות לצרכי המערכת, הגדרת ממשקים, הקמת משתמשים במערכת, סנכרון נתונים מתוך מערכות מחשוב ומידע קיימות, וכמובן, הדרכה מעשית לעושים שימוש במערכת. כפועל יוצא מכך, העלות משתנה מארגון לארגון, והיא נקבעת לאחר תהליך אפיון ממוקד של צרכי המערכת ותהליך הטמעתה.

מערכות BI גם לעסקים קטנים

בינה עסקית מותאמת לכל ארגון, חברה ובית עסק בכל סדר גודל, כאשר יתרונות השימוש במערכות אלו, מקנה יתרונות משמעותיים לכל בית עסק העושה בהן שימוש, וזאת ללא קשר לגודלו. עבור בעלי עסקים קטנים כגדולים, מערכות ה-BI, מקנות מספר יתרונות משמעותיות לניהול העסקי השוטף, וביניהם:

  • תמונה עסקית רחבה – השימוש במערכות מאפשר לבעל העסק להיחשף לכל המידע העסקי (ניהולי, כספי, תפעולי וכדומה) במקום אחד.
  • כל המידע העסקי מרוכז במקום אחד ונגיש לכם מכל מקום ובכל רגע נתון – מערכות BI מתממשקות לסביבת המובייל, דבר המאפשר לכם לגשת אל נתוני המידע הרלוונטיים בכל רגע נתון.
  • מגוון רחב של אפשרויות ליצירת דוחות והצגת מידע עסקי באמצעים חזותיים שונים, כולל אפשרות להגדרת אופן ודרך הצגת המידע
  • כלי BI מהווים את הדרך היעילה ביותר למיקסום הפוטנציאל העסקי של בית העסק, כאשר כלי ה-BI השונים מאפשרים בין היתר חיזוי מגמות עסקיות, גיבוש תובנות עסקיות, מניעת חריגות כספיות ועוד.

כל אלו ועוד יכולים להפוך כל עסק קטן לחכם יותר, ולכזה, העושה שימוש נכון בנתוני המידע לצורך צמיחה עסקית.

למה צריך מערכת BI

עולם שלם של פתרונות BI מחכה לכם אצלנו

אצלנו, תוכלו למצוא מגוון רחב של פתרונות BI המותאמים לכל סוגי העסקים, החברות והארגונים, קטנים כגדולים, וכל זאת בהתבסס על הניסיון רב השנים שלנו בתחום. פתרונות הבינה העסקית המוצעים על ידינו, כוללים בתוכם פתרונות BI על גבי הפלטפורמות המובילות ביותר בתחום, לרבות, פלטפורמת פאוור בי אי של חברת מיקרוסופט, פלטפורמת QLIK ועוד.

כל הפתרונות המוצעים על ידינו, מותאמים באופן נקודתי לצרכי החברה, הארגון ובית העסק, כאשר הפתרונות השונים מבוססים על תהליך אפיון המיושם על ידינו לצרכי הגדרת הפונקציות השונות במערכות ה-BI אותן אנו מטמיעים בארגון. אנו מזמינים גם אתכם ליצור איתנו קשר עוד היום, להתרשם מהיכולות המקצועיות שלנו בתחום מערכות בינה עסקית, ולהוביל את בית העסק שלכם להצלחה עסקית מתמשכת.

לייעוץ מקדים בנושא אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום ולתאם פגישת ייעוץ מקדימה ללא עלות וללא כל התחייבות.

יש לכם שאלה ? צריכים ייעוץ והכוונה ? השאירו פרטים

מאמרים נוספים

שילוב של מערכת בינה עסקית עם מערכות תכנון משאבים ארגוניים (ERP)

שיטות עבודה מומלצות דרך מערכת בינה עסקית: הבטחת איכות ודיוק נתונים

מינוף הארגון שלכם באמצעות בינה עסקית לטובת יתרון תחרותי

מהו התהליך להטמעת מערכת BI בעסק שלכם

כיצד מערכת BI משתלבת עם מערכת AI

איזה מערכת BI הכי טובה?

Power BI vs Qlik Sense

מפתח BI מה זה?

מה זה Power BI?

מה זה BI ?

כל מה שצריך וחשוב לדעת על תחום הבינה העסקית ומערכות ה- BI בעמוד שלפניכם. בינה עסקית (Business Intelligence) הוא תחום מרכזי בטכנולוגיית המידע, שמטרתו, תכנון ופיתוח של מערכות מידע היכולות לסייע לארגונים, חברות ועסקים בכל סדר גודל, להפיק את המיטב מהמידע העסקי השוטף העומד לרשותם. בעמוד שלפניכם, תוכלו למצוא מידע מעמיק בתחום הבינה העסקית וסוגי מערכות ה-BI העומדות לרשות בעלי ארגונים, חברות ועסקים.

היי , נשמח להכיר

אנא השאירו פרטים ונחזור בהקדם

Call Now Button